Bulut Altyapı

Enerji Alt Yapısı

Açık Bulut enerji mimarisini oluşabilecek kesinti risklerine göre farklı biçimlerde sağlayacak şekilde tasarlamıştır. Yedekli jeneratör sistemi ile hiç şebeke bağlantısı olmaksızın sağlayacak yapıdadır. Açık Bulut, iki adet 650 KVA Aksa jeneratör sistemi ile hot-swap olarak enerji yedekliliğini sağlamıştır. Açık Bulut, oluşabilecek enerji dalgalanmalarına ve geçiş işlemleri için enerji şebekesi ile sunucu sistemleri arasına N+1 yedekli UPS sistemler kullanmaktadır. EATON Powerware marka UPS’i tercih eden Açık Bulut, 60 dakikalık ek akü desteği de eklemiştir. Açık Bulut ayrıca, %10 kapasitede kullanılan 1600 amperlik dev bir trafoya sahiptir. 

Network Alt Yapısı

Açık Bulut, yüksek bant kapasitesi ile beraber kesintisiz internet erişimi için lokasyon yedekli internet alt yapısına sahiptir. İki farklı santralden 2 farklı ring ile yedekli olarak erişim sağlanmaktadır. 4 farklı 10 Gbit fiber dış erişiminin yanı sıra 720 Gbit Redundant Backbone ile iç erişimde yüksek kapasitelerde yedekli olarak sağlanmaktadır. Layer3 alt yapısına sahip network ağımız direk olarak sunucu sistemlerimize erişmektedir. 1 ve 10 Gbit farklı switch seçenekleri ile mevcut erişim hızı hiç düşmeden sunuculara kadar ulaşmaktadır. Erişim güvenliği için alt yapımızda yazılımsal güvenlik önlemlerinin yanında DDos Firewall kullanılmaktadır.

İzleme Sisteme

Açık Bulut tüm sunucu sistemlerini ve veri merkezinden toplanan sıcaklık, nem gibi verileri sürekli olarak izlemektedir. Sunucular üzerindeki donanımların çalışma durumları, sunucu içi sıcaklık ve voltajlar sürekli olarak sistemimize aktarılmaktadır. Açık bulut, bu takip sistemleri ile donanım bileşenlerini bozulmadan görebilmekte ve gerekli parça değişimlerini bozulmadan önce yapabilmektedir. Ayrıca veri merkezi içindeki sıcaklık, duman ve nem sensörleri ile iç mekânda oluşabilecek tüm riskler sıfıra indirilmektedir. Açık Bulut aynı zamanda kullanılan tüm bulutların kaynak kullanımlarını ölçmekte ve raporlandırmaktadır. Bu raporlar sayesinde kullanıcının bilgisi dışında yapılan sürekli kaynak kullanımlarının dolayısı ile dışarı yapılacak saldırılardan doğabilecek hukuki sorunları ve fazla maliyetleri sizin için engellemektedir.

Soğutma Sİstemi

Açık Bulut veri merkezi içerisinde sıcaklığı sürekli olarak kontrol altında tutmaktadır. Yerden yukarı doğru hem sistem odası bazında hem de kabinet bazında soğutma yapmaktadır. LibertHiross hassas kontrollü iklimlendirme sistemleri sistem odası içine yedekli olarak kurulmuştur. Sürekli olarak kontrol edilen iç mekânda sıcaklık değişiklikleri ve geçişleri donanım hassasiyetleri göz önüne alınarak dikkatli ve kontrollü bir biçimde yapılmaktadır. Açık Bulut sistem odalarının yanı sıra her donanımın sıcaklığını ayrı ayrı kontrol etmekte ve akıllı sunucu fan sistemleri ile ihtiyaç doğrultusunda sunucu içi soğutma yapmaktadır. Açık Bulut veri merkezinde ayrıca oluşabilecek risk durumlarında bilgisayar kontrollü olarak otomatik devreye giren gazlı yangın söndürme sistemine de sahiptir.

 

Veri Merkezi Alt Yapısı

 
 
Bizi sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.